3. A gas occupies $4.0\,\text{m}^3$ at 100 kPa. Calculate the pressure when the gas is compressed to $0.8\,\text{m}^3$ at constant temperature. [2]
Mark Scheme
1. At constant temperature [1], the pressure of a fixed mass of gas is inversely proportional to its volume [1] [2]
2. $p_1V_1 = p_2V_2$; $120 \times 1.5 = 200 \times V_2$ [1]; $V_2 = 180/200 = 0.9\,\text{dm}^3$ [1] [2]
3. $p_2 = p_1V_1/V_2 = 100 \times 4.0/0.8 = 500\,\text{kPa}$ [2]
4. $V_2 = p_1V_1/p_2 = 101 \times 60/150 = 40.4\,\text{cm}^3$ [2]
5. At constant volume [1], the pressure of a fixed mass of gas is directly proportional to its absolute (kelvin) temperature [1] [2]
6. $p_2 = p_1T_2/T_1 = 90 \times 360/300 = 108\,\text{kPa}$ [2]
7. Convert: 27 °C = 300 K; 127 °C = 400 K [1]; $p_2 = 120 \times 400/300 = 160\,\text{kPa}$ [2] [3]
8. $T_2 = T_1 \times p_2/p_1 = 400 \times 150/200 = 300\,\text{K}$ [2]; convert if required: 27 °C [1] [3]
9. $p_1V_1/T_1 = p_2V_2/T_2$ [1]
10. $V_2 = p_1V_1T_2/(T_1p_2) = (200 \times 2.0 \times 600)/(300 \times 400)$ [1] $= 240\,000/120\,000 = 2.0\,\text{m}^3$ [2] [3]