Mark Scheme
1. An object remains at rest or continues in uniform motion in a straight line [1] unless acted on by a resultant (unbalanced) force [1] [2]
2. Resultant force is proportional to the rate of change of velocity (acceleration) [1]; $F = ma$ [1] [2]
3. $700 - 250 = 450\,\text{N}$ [1]; forward [1] [2]
4. $F = ma = 15 \times 1.2 = 18\,\text{N}$ [2]
5. $W = mg = 65 \times 9.8 = 637\,\text{N}$ [2]
6. $a = F/m = 360/900 = 0.4\,\text{m/s}^2$ [2]
7. Stopping distance = thinking distance + braking distance [1]
8. Any two, e.g.: higher speed → greater distance covered during reaction time [2]; alcohol/tiredness/distractions → increase reaction time → greater thinking distance [2] [4]
9. Any two, e.g.: higher speed → greater kinetic energy → longer distance to stop [2]; wet/icy roads or worn tyres → reduced friction → greater braking distance [2] [4]
10. $a = (0 - 20)/4 = -5\,\text{m/s}^2$ [1]; distance = area under v-t graph = $\tfrac{1}{2} \times 20 \times 4 = 40\,\text{m}$ [2] [3]
11. Initially weight > air resistance so skydiver accelerates downward [1]; as speed increases, air resistance increases [1]; eventually air resistance equals weight [1]; resultant force = 0, so speed is constant (terminal velocity) [1] [4]
12. Parachute greatly increases air resistance [1]; air resistance now exceeds weight, so skydiver decelerates [1]; speed decreases until a new (lower) terminal velocity is reached [1] [3]